Darbo laikasI–V 8.00–17.00
Informacija(8 445) 47491
Registratūra(8 445) 47224
El. paštasinfo@kartenospspc.lt

Korona stop

Vakcinos veikia skatindamos imuninės sistemos atsaką į virusą ar bakteriją. Taip imuninėje sistemoje sukuriama atmintis. Turėdamas šią imuninę atmintį organizmas prisimena konkretų virusą ar bakteriją, todėl gali apsisaugoti nuo šio viruso ar bakterijos ir užkirsti kelią jų sukeliamai ligai.

Daugelio vakcinų sudėtyje yra susilpninto arba inaktyvinto (nukenksminto) pavidalo viruso ar bakterijos arba mažos to viruso ar bakterijos dalies, kuri negali sukelti ligos. Ši dalis vadinama antigenu.

Vakcina paskiepyto žmogaus imuninė sistema atpažįsta antigeną kaip svetimkūnį. Tada aktyvuojamos imuninės sistemos ląstelės, kurios sunaikina ligą sukeliantį virusą arba bakteriją ir pagamina antikūnus.

Be to, taip aktyvuojamos T ląstelėmis ir B ląstelėmis vadinamos imuninės ląstelės kraujyje, kaulų čiulpuose ir visame organizme.

Vėliau, jei žmogus susiduria su tikru virusu ar bakterija, imuninė sistema juos prisimena.

Tokiu būdu ji gali greitai pagaminti reikiamus antikūnus ir aktyvuoti reikiamas imuninės sistemos ląsteles, kad nukenksmintų virusą ar bakteriją. Tai apsaugo žmogų nuo ligos.

Skirtingos vakcinos užtikrina skirtingą apsaugos lygį. Apsaugos trukmė priklauso ir nuo ligos, nuo kurios siekiama apsaugoti. Kai kurios vakcinos tik trumpai apsaugo nuo ligos ir gali reikėti stiprinamųjų dozių; kitu atveju imunitetas susidaro visam gyvenimui.

Skiepijimas apsaugo ne tik vakcina paskiepytus žmones. Skiepijimas ne tik sumažina riziką užsikrėsti infekcija, bet ir netiesiogiai apsaugo nepaskiepytus visuomenės narius, pavyzdžiui, vaikus, kurių dar negalima skiepyti dėl amžiaus, arba žmones, kurių imuninė sistema susilpnėjusi. Reikia palikti

Vakcinacija yra savanoriška, o tiek vakcina, tiek skiepijimo paslauga- nemokama.

Pacientus skiepui registruoja bendrosios praktikos slaugytoja ar šeimos gydytojas.  Visos vakcinos, kuriomis skiepijama, yra saugios, patvirtintos atsakingų Europos Sąjungos institucijų. Po skiepo galimas šalutinis poveikis: skausmas, paraudimas, patinimas dūrio vietoje, galvos ar raumenų skausmas, nuovargis, karščiavimas. Šie požymiai rodo, kad imuninė sistema veikia ir mokosi atpažinti bei sunaikinti virusą. Paprastai šalutinis poveikis praeina per porą dienų. Nepraėjus rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją.